سال ۹۸، سال مهمی برای صنعت پتروشیمی کشور است

سال ۹۸، سال مهمی برای صنعت پتروشیمی کشور است

وزیر نفت با اشاره به اینکه عملکرد صنعت نفت در چند بخش با وجود همه فشارهایی که به ما در این سال‌ها وارد شده، درخشان و قابل عرضه به جهان و مردم است در خصوص نقش صنعت پتروشیمی اظهار کرد: یکی از بخش های درخشان صنعت نفت، پتروشیمی معروف به جلوگیری از خام‌فروشی است. مجموع فروش خالص محصولات پتروشیمی کشور در سال ۵۷ یک میلیون تن و فروش خالص داخلی – که بخشی از آن کود بود -نیز ۶۰۰ هزار تن بوده است.امسال فروش خالص محصولات پتروشیمی ما به بیش از ۳۰ میلیون تن و بالای ۱۷ میلیارد دلار می‌رسد که این از مصادیق جلوگیری از خام فروشی و توسعه زنجیره ارزش در صنعت نفت است.


سال ۹۸، سال مهمی برای صنعت پتروشیمی کشور است.

وزیر نفت با ارائه توضیحاتی درباره اهداف صنعت پتروشیمی در سال آینده گفت: در سال ۹۸، برای نخستین بار ظرفیت سالانه تولید اتان به ۱۰ میلیون تن خواهد رسید که بر اساس آن می‌توانیم اتان زیادی را به پتروشیمی‌ها بدهیم و در مرحله پس از آن، در سال ۹۹، مقدار تولید اتان از مقدار ظرفیت پتروشیمی‌ها بیشتر می‌شود، بنابراین پتروشیمی‌ها باید به سرعت واحدهای الفین خود را راه بیندازند تا از اتان به نحو مطلوب استفاده کنند.

وی اظهار امیدواری کرد که واحدهای فاز نخست الفین پتروشیمی بوشهر، الفین ایلام، متانول سبلان، کود شیمیایی لردگان، پتروشیمی میاندوآب، ای‌اس‌پی‌آر صدف عسلویه، متانول کاوه و طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس در سال ۹۸ به مرحله راه‌اندازی و آغاز بهره‌برداری برسند.

به گفته زنگنه، ظرفیت این واحدها ۱۲ میلیون تن در سال و مبلغ سرمایه‌گذاری در جریان آنها نزدیک ۷ میلیارد دلار است که بیش از ۸۰ درصد پیشرفت داشته‌اند و برای آینده کشور مهم هستند.

افزایش ۳۰ برابری ظرفیت پالایش گاز ایران

زنگنه ادامه داد: یکی دیگر از این بخش‌ها صنعت گاز است. زمانی که انقلاب پیروز شد چیزی به معنای واقعی صنعت گاز نداشتیم، بلکه مقدار کمی تولید و شبکه کوچکی از گاز داشتیم و ظرفیت پالایش گاز ما تنها ۳۶ میلیون مترمکعب در روز بود که به پالایشگاه بیدبلند مربوط می‌شد و این پالایشگاه اکنون دیگر عمر مفید خود را سپری کرده است.

وی گفت: ظرفیت کنونی پالایش گاز کشور ۳۰ برابر ظرفیت دوران انقلاب معادل یک هزار و ۶۰ میلیون مترمکعب است.

وزیر نفت افزود: جنگ یکجانبه‌ای که آمریکا علیه ایران آغاز کرده و با تحریک منافقین و اسرائیل همراه است، صنعت نفت را در نوک پیکان حملات قرار داده است.

زنگنه تصریح کرد: می‌خواهند درآمد صادراتی ما را صفر کنند و اگر هم درآمدی حاصل شد، جلو نقل و انتقال پول را بگیرند. همکاران من به صورت شبانه‌روزی تلاش می‌کنند. مردم غریبه نیستند، اما در زمان جنگ نمی‌توان همه اطلاعات را گفت، زیرا فقط مردم نیستند که می‌شنوند، دنیا هم می‌شنود. نگفتن به معنای کار نکردن نیست. ما شبانه‌روزی کار می‌کنیم. گفتن به ضرر مردم است.

وی گفت: برخی می‌خواهند ما را تحریک کنند که حرف بزنیم، اما نمی‌زنیم. هدف ما سعادت مردم است. ما دنبال کسب افتخار نیستیم، دنبال خدمت هستیم. ما برای مقاومت ایستاده‌ایم و امیدواریم بتوانیم روسفید باشیم.

ذخایر هیدرو کربور مایع قابل برداشت ایذان،۱۶۰ میلیارد بشکه خام

خبر خوب زنگنه در جمع خبرنگاران، صحبت درباره مجموع ذخایر هیدروکربور مایع قابل استحصال ایران بود که در این باره اظهار کرد: مجموع ذخایر هیدروکربور مایع قابل استحصال ایران ۸۸ میلیون بشکه بوده است که اکنون خوشبختانه با وجود آنکه ۵۰ میلیارد بشکه در این مدت از ذخایر را برداشت کرده و به مصرف رسانده یا فروخته‌ایم، اما اکنون ذخایر باقی مانده برای آینده ۱۶۰ میلیارد بشکه معادل نفت خام است که به طور تقریبی دو برابر شده است.

وی ذخایر قابل استحصال گاز ایران در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی را ۹ تریلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: این رقم در دوره کنونی به ۳۳ تریلیون مترمکعب رسیده است.

به گفته وزیر نفت، تزریق به میدان‌های نفتی در دوره پیروزی انقلاب اسلامی ۲٫۷ میلیون مترمکعب در روز بوده است اما در سال ۹۷ به بیش از ۷۷ میلیون مترمکعب در روز رسیده که این موارد دستاوردهای بزرگی برای صیانت از ثروت بزرگ ملت ایران است.

زنگنه در ادامه گزارش عملکرد ۴۰ ساله صنعت نفت به ارائه توضیحاتی درباره تولید از میدان مشترک پارس جنوبی پرداخت و با بیان اینکه مردم همواره نسبت به این میدان گازی مشترک حساس هستند، اظهار کرد: امروز میزان تولید ما از پارس جنوبی نسبت به طرف مقابل بیشتر شده است.

کد خبر: 5093
تاریخ: 1397/11/17 - 09:44:23