پلی پروپیلن رافیای ایران 1160 دلار در هر تن پیشنهاد شد

پلی پروپیلن رافیای ایران 1160 دلار در هر تن پیشنهاد شد

بازه‌های قیمت‌ پلی پروپیلن در ترکیه این هفته عمدتاً بدون تغییر باقی ماندند، اما در پی اتخاذ موضع اندکی افزایشی‌تر از جانب فروشندگان، نرخ‌های قبلی بازه‌ی پایین قیمت‌ها کم‌یاب شدند. در این میان، ثبات در قیمت قراردادهای پروپیلن ماه فوریه اروپا باعث شده پیش بینی‌های خریداران مبنی بر ثبات قیمت‌ها قوت بیشتری پیدا کند.


بازه‌های قیمت‌ پلی پروپیلن در ترکیه این هفته عمدتاً بدون تغییر باقی ماندند، اما در پی اتخاذ موضع اندکی افزایشی‌تر از جانب فروشندگان، نرخ‌های قبلی بازه‌ی پایین قیمت‌ها کم‌یاب شدند. در این میان، ثبات در قیمت قراردادهای پروپیلن ماه فوریه اروپا باعث شده پیش بینی‌های خریداران مبنی بر ثبات قیمت‌ها قوت بیشتری پیدا کند.

در بازار واردات، پلی پروپیلن گرید رافیای عربستان سعودی در نرخ 1100 تا 1130 دلار در هر تن باقی ماند. گرید رافیای کره‌ی جنوبی در بازه‌ی پایین قیمت‌ها 10 دلار در هر تن بالا آمد و به 1180 تا 1200 دلار در هر تن  رسید. تاجری گرید رافیای ایرانی را معادل 1160 دلار در هر تن  عرضه شد.

گرید فایبر عربستان سعودی در بازه‌ی پایین قیمت‌ها 10 دلار در هر تن افزایش داشت و به 1170 تا 1190 دلار در هر تن  رسید. قیمت‌های گرید فایبر ایرانی برای یک هفته‌ی دیگر بدون تغییر در نرخ 1200 تا 1230 دلار در هر تن باقی ماند.

اگرچه هنوز اطلاعیه‌ی رسمی‌ای در خصوص گرید فایبر جنوب اروپا منتشر نشده است، اما برخی خریداران هم‌راستا با نتایج قراردادهای پروپیلن، در نظر دارند پیشنهادهای خود را نسبت به نرخ‌های قبلی تغییر ندهند.

پروپیلن کوپلیمر دسته‌ای گرید تزریقی عربستان سعودی نسبت به ژانویه‌ 10 دلار در هر تن افزایش داشت و به 1210 دلار در هر تن  رسید اما قیمت‌های پروپیلن کوپلیمر دسته‌ای گرید تزریقی با شاخص جریان مذاب بالا از کره‌ی جنوبی کماکان معادل 1240 تا 1250 دلار در هر تن گزارش شد.

قیمت‌های پلی پروپیلن گرید رافیا در بازار داخلی در نرخ 1440 تا 1470 دلار در هر تن  ثابت ماند. یکی از تاجران اظهار داشت: «سطح پایین موجودی انبارهای خریداران باعث می‌شود آن‌ها نتوانند به هیچ وجه با تاخیر در تحویل محموله‌ها کنار بیایند. همچنین سهمیه‌های تخصیصی به ترکیه به‌تدریج کاهش داشته است.»

این مسئله به‌وسیله‌ی آمار مربوط به واردات اخیر تایید شده است. واردات هموپلیمر پلی پروپیلن ماه دسامبر 15/5 درصد نسبت به ماه گذشته و 9/6 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

در آینده، احتمال می‌رود در پی تعادل ایجادشده بین عرضه و تقاضا قیمت‌ها در نرخ‌های کنونی‌شان نوسان داشته باشند. انتظار می‌رود تقاضای بازار تعیین کند که افزایش‌های برخی فروشندگان در ماه فوریه در بازار هضم می‌شود یا خیر. یکی دیگر از تاجران گفت: «ممکن است تاثیر کاهش عرضه را در ماه مارس مشاهده کنیم چراکه این مسئله تا اینجای کار با نبود تقاضای مناسب مواجه شده است.» ممکن است فعالیت‌های تجاری تا برگزاری انتخابات ترکیه و تعطیلات سال نو در چین که مصادف با 5 فوریه‌ی سال جاری است، همچنان کم‌رونق بماند. خریداران اظهار داشتند: «با توجه به رکود اقتصادی چین، پیش بینی‌های ما درخصوص تقاضای بازار بعد از تعطیلات چین چندان مثبت نیست.»

کد خبر: 5092
تاریخ: 1397/11/15 - 12:17:35