کاهش قیمت‌ها در بازار آزاد

کاهش قیمت‌ها در بازار آزاد

روز گذشته قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا نیز ابلاغ شد و روندی کاهشی داشت. با توجه به رخدادهای بازار و انتظار واقعی‌تر شدن نرخ در بازار آزاد پلیمرها می‌توان در روزهای پیش‌رو انتظار تداوم افت قیمت‌ها را داشت


📍به نقل از دنیای‌اقتصاد، کاهش قیمت‌ها در بازار آزاد در روزهای اخیر خود نکته مهمی بود که نشان داد بازار هم با عقب‌نشینی قیمت‌ها به استقبال آزادشدن قیمت‌ها رفته است.

روز گذشته قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا نیز ابلاغ شد و روندی کاهشی داشت. با توجه به رخدادهای بازار و انتظار واقعی‌تر شدن نرخ در بازار آزاد پلیمرها می‌توان در روزهای پیش‌رو انتظار تداوم افت قیمت‌ها را داشت.

در این بین نکته حائز‌اهمیت پیش‌بینی یکی از مدیران شرکت‌های ملی پتروشیمی است که معتقد است احتمالا فشارها برای بازگرداندن سقف رقابت‌های قیمتی به‌زودی آغاز شود.

مهندس محتشمی‌پور، مدیرکل دفتر صنایع تکمیلی شرکت ملی پتروشیمی معتقد است روند فعلی قطعا ادامه می‌یابد حتی اگر فشارها برای توقف آن وجود داشته باشد.

به گفته وی همین موضوع ممکن است در روزهای آینده بازار را در وضعیت رشد قیمتی قرار دهد اما زمانی که بازار مطمئن شد امیدی به بازگشت سقف رقابت وجود ندارد روال طبیعی را در پیش خواهد گرفت.

در ساعات پایانی فعالیت بازار در روز گذشته نامه‌ای از وزیر صمت منتشر شد که دستورالعمل کلی برای آزادسازی قیمت محصولات پتروشیمی در بورس کالا را بیان کرده بود که این نامه نیز به موشکافی دقیق‌تری نیاز دارد.

بازار آزاد پلیمرها از اواخر هفته گذشته وارد یک فاز افت قیمت شده است؛ اگرچه به کمک جهش بهای دلار در بازار غیررسمی، شاهد رشد‌های بزرگی در روزهای قبل از آن بودیم یعنی بازار ناخودآگاه از پتانسیل یک گام افت قیمت‌ها برخوردار بود.

این مطلب در شرایطی خودنمایی کرد که هم موجودی انبارها در بازار داخلی بالا بوده و هم سیگنال‌های کاهشی یکی پس از دیگری بازار پلیمرها را مورد هجمه قرار دادند.

این در حالی است که عرضه‌های موجود در بورس کالا گویی بخش اعظم نیاز داخلی را تامین کرده و همین داده به معنی مهاجرت بخش اعظم تقاضا از بازار داخلی به بورس کالاست.

این سیگنال که به معنی کاهش تقاضا در بازار است در کنار رشد عرضه‌ها در بورس کالا می‌تواند به کاهش قیمت‌ها کمک کند. رخدادی که در بازار فولاد محقق شده و هیچ بعید نیست در بازار پلیمرها نیز خودنمایی کند.

با توجه به این موارد انتظار داریم تا با واقعی شدن قیمت‌ها و شفافیت حجم عرضه و تقاضا، موجودی مخفی انبارها نیز به بازار آزاد وارد شود که خود محرک دیگری برای افت قیمت‌هاست.

به نظر می‌رسد بازار در دو هفته پیش رو با ابهام همراه شود و حتی تکانه‌های رشد قیمت یا افت نرخ‌های بزرگی در بورس کالا و بازار آزاد به ثبت برسد ولی به سرعت به تعادل رسیده که به معنی ثبات نسبی در بازار آزاد پلیمرها خواهد بود.

نکته مهمی که در روزهای اخیر در بازار خودنمایی کرد ولی توجه چندانی به آن نشد نوسان متناقض بهای پلیمرها و قیمت دلار بود. قیمت پلیمرها در شرایطی کاهشی شد که دیروز بهای دلار سقف ۱۴‌هزار تومانی را شکست. این شرایط در وضعیتی به ثبت رسید که شایعه آزادشدن قیمت‌ها مخابره شده و هم منطقی بوده و هم از سوی افراد برجسته‌ای عنوان شد.

این سیگنال نشان می‌دهد که فاز التهاب روانی در بازار پلیمرها کمرنگ شده و بازار هر بیشتر با واقعیت‌های عرضه و تقاضا خود را هماهنگ کرده و به سمت ثبات بیشتر در حرکت است. این مطلب به معنی کمرنگ شدن یکی از موتورهای محرک التهاب در بازار پلیمرهاست که باید آن را فال نیک گرفت.

برای ترسیم دورنمای بازار باید به چند نکته توجه کرد؛ یکی حجم عرضه‌ها در بورس کالا، دیگری پتانسیل ورود کالاهای موجود در انبارها به روال عادی اقتصاد و فاصله‌گرفتن از احتکار، نوسان قیمت دلار و فاز هیجانی بازار که بخش اعظم آن تعدیل شده و دیگری حجم تقاضا و شرایط مصرف و صادرات محصولات نهایی. به نظر می‌رسد اغلب این داده‌ها هم‌اکنون با شفافیت نسبی همراه شده و البته برای تعیین دقیق‌تر دورنمای بازار بهتر است تا ابتدای هفته آینده صبر کنیم.

کد خبر: 3099
تاریخ: 1397/06/26 - 12:57:03