انتشار نامه ای از وزیر صنعت، معدن و تجارت

انتشار نامه ای از وزیر صنعت، معدن و تجارت

نامه شریعتمداری بسیار مهم ارزیابی می‌شود زیرا در چهار بند این نامه مواردی وجود دارد که ممکن است دورنمای بازار را با ابهاماتی جدید همراه سازد. در این نامه آمده است


روز گذشته نامه‌ای از وزیر صمت منتشر شد که در آن به رئیس سازمان بورس برداشته شدن سقف قیمت محصولات پتروشیمی در بورس کالا ابلاغ شد.

پس از این مطلب نیز بورس کالا در اطلاعیه‌ای برداشته شدن سقف مجاز قیمت‌ها را اعلام و عنوان کرد از روز دوشنبه معاملات کلیه محصولات پتروشیمی (شیمیایی و پلیمرها) بدون سقف مجاز انجام خواهد گرفت.

نامه شریعتمداری بسیار مهم ارزیابی می‌شود زیرا در چهار بند این نامه مواردی وجود دارد که ممکن است دورنمای بازار را با ابهاماتی جدید همراه سازد. در این نامه آمده است:

پیرو تصمیمات ۲۲ شهریورماه ستاد اقتصادی دولت در مورد آزادسازی سقف رقابت کالاهای پتروشیمی در بورس کالا مراتب به شرح زیر جهت اجرا ابلاغ می‌شود و مقتضی است در اسرع وقت اقدام شده و نتیجه آن منعکس شود:

۱- محدودیت قیمت در سقف رقابت محصولات برداشته می‌شود.

۲- قیمت پایه اولیه کماکان بر مبنای نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی محاسبه و اعلام شود.

۳- شرکت ملی صنایع پتروشیمی پس از هر بار عرضه منجر به معامله؛ قیمت پایه را براساس میانگین چهارهفته‌ای عرضه شده؛ تعدیل و به بورس اعلام کند.

۴- شرکت‌های پتروشیمی مکلف به رعایت کف عرضه اعلام شده حداقل به میزان عرضه کالا در بورس مطابق شرایط عرضه سال گذشته هستند.

دو بند اول این دستورالعمل مشخص است و ابهام خاصی را در بر ندارد و البته بازار هم انتظار چنین تغییراتی را داشت.

در بند سوم این نامه ذکر شده؛ قیمت‌های پایه از این پس بر اساس متوسط نرخ‌های کشف شده در ۴ هفته اخیر است یعنی به‌صورت واقعی متوسط معاملات در ۴ عرضه‌ پیشین ملاک تعیین قیمت‌های پایه از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی خواهد بود.

این در حالی است که از هم‌اکنون انتظار رشد جدی قیمت‌ها در بورس کالا وجود داشته و با توجه به فاصله قیمتی بین بورس و بازار این احتمال افزایش یافته است.

 به‌صورت دقیق‌تر رشد قیمت‌ها در بورس کالا احتمالا به قدری خواهد بود که جذابیت خرید در بورس را حفظ کند یعنی نرخ‌ها کمتر از بازار آزاد کشف می‌شود.

همین مطلب در کنار رشد فاصله قیمتی بین ۸۰ تا بیش از ۲۰۰ درصد بین بورس و بازار به این معنی است که رشد بزرگی در بورس کالا ثبت شده و احتمالا این روند افزایشی ۴ هفته آینده نیز میهمان بازار پلیمرها در بورس کالاست.

از سوی دیگر سهمیه‌های خرید بهین‌یابی برای پلیمرها به جز گریدهای جذاب آن مثل پلی‌پروپیلن‌ها و پلی اتیلن ترفتالات (‌بطری) به روال سال قبل بازگشته؛ یعنی ناخودآگاه پتانسیل رشد تقاضا در بورس کالا ایجاد می‌شود.

از طرف دیگر در ابتدای مهرماه سهمیه‌های خرید جدید بهین‌یابی اعمال شده و اصطلاحا سهمیه‌ها شارژ می‌شود یعنی پتانسیل حضور حداکثری خریداران واقعی فراهم خواهد شد و به معنی کاهش جذابیت خرید برای واسطه‌هاست.

حال در شرایطی که انتظار برای رشد قیمت‌ها در بورس کالا وجود دارد و متوسط قیمت کشف شده در معاملات در ۴ عرضه پیش رو قیمت‌های پایه را تعیین می‌کند دیگر همه چیز برای رشد قیمت‌های پایه فراهم خواهد بود.

این نکته به آن معناست که معاملات بورس کالا می‌تواند با رشد قیمت همراه و این روند افزایشی احتمالا در بورس کالا ادامه یابد.

البته در این بین این سوال مطرح می‌شود که آیا پتانسیل کاهش نرخ در معاملات وجود ندارد؟ در پاسخ باید به صراحت عنوان کرد که این پتانسیل وجود دارد ولی کمتر عرضه‌کننده‌ای در سال‌های اخیر از این رویکرد تبعیت کرده و تجربه نشان داده که این احتمال ضعیف خواهد بود؛

چیزی که از این پس در بازار محصولات پتروشیمی بورس کالا وجود دارد شبیه‌ به یک جاده یک‌طرفه است که تنها مسیر رشد قیمت‌های آن باز بوده و گویا عقبگرد قیمتی برای آن به‌صورت اجرایی و عملیاتی و نه تئوریک تعریف نشده است.

این وضعیت به معنای آن است که روند نوسان قیمت‌ها در بورس کالا در ۴ هفته پیش‌رو با فراز و فرودهایی همراه خواهد بود ولی کشف قیمت‌های پایه در بورس خود به معنی ثبت یک فاز ثبات قیمتی مهم است و پایه قیمت‌ها را تعیین کرده و از آن زمان به بعد تنها پتانسیل ثبات نرخ یا افزایش آن وجود خواهد داشت. این سیگنال را باید جدی گرفت زیرا در آینده نگرانی‌های جدیدی را برای بازار به همراه می‌آورد.

بند پایانی این نامه نیز با ابهامات و دقیق‌تر نگرانی‌های بیشتری همراه است. در این بند عنوان شده حداقل حجم عرضه‌های سال جاری، حجم عرضه‌های سال گذشته است؛ یعنی شرکت‌های پتروشیمی به میزانی که سال گذشته عرضه داشته‌اند باید در بورس کالا، کالا عرضه کنند.

این مطلب با کف عرضه‌های تعیین شده در این بازار در نشست‌های تخصصی پیشین منافات دارد و مشخص نیست که این بار کف عرضه‌ها قرار است بر چه میزانی تعیین شود.

کد خبر: 3098
تاریخ: 1397/06/26 - 12:49:51